Храна
3. Јануари 2017 - 15:12

Kолач од три состојки - толку е вкусен што нема да верувате дека е без јајца и путер

Звучи неверојатно но, овој колач можете да го направите многу брзои потребни ви се само 3 состојки.

Состојки:

- 1 кг мешано овошје

- 3 чаши црн чај

-3 чаши саморастечко брашно

Подготовка:

Однапред згрејте ја ринглата на 150 степени. Измешајте го овошјето кое било потопено во црниот чај и брашното.Ако смесата е густа додадете го преостанатиот црн чај.

Смесата ставете ја во длабок сад и печете ја во рерна 2 и пол часа.

Ако го чувате херметички затворен со алуминиумска фолија колачот може да биде свеж со месеци.