Чизкејк бомбици готови за 10 минути

Овие бомбици се одличен оброк после вежбањето, но и како сладок, а не толку калоричен десерт за време на работниот ден.

Потребни состојки:

120 гр.крем сирење

¼ шолја путер од кикирики

2 лажици мед или јаворов сируп, или пак друг засладувач по желба

½ шолји трошки или ренданда темна чоколада

Измешајте ги добро сите состојки, а потоа ставете ги во фрижидер околу 30 минути. Обликувајте ги во бомбици и извалкајте ги во рендана темна чоколада или трошки. Оставете ги 2 часа во фрижидер за да можат да се стврднат. Потоа можете да послужите.

На здравје!