Брзи, посни колачиња: Чоко триаголници

За сите слави, родендени и разни свечености кои се погодуваат во посен период.

Состојки:

250g шеќер

1 шолја вода

250g мелени ореви

100g сечкани ореви

150g стопено посно чоколадо

100g сечкано суво грозје

100g сечкани желе бонбони

За глазура:

100g посно чоколадо

Подготовка:

Измешајте го шеќерот со шолја топла вода, додека не се стопи.

Додајте ги оревите, и сечкани и мелени, стопеното чоколадо, сувото грозје и желе бонбоните додека добро не се соедини смесата.

Ставете ја смесата во триаголник калапи и ладете неколку часа во фрижидер.

Извадете ја смесата од калапот, прелијте со чоколадо, оладете уште малку, па сечете на парчиња.

cheap nike air max 90